Bruce / Hartco
SKU: EMHRM3L50H-SAMPLE
View Specifications
48.0" L by 5.0" W
3/8 inch thick
Hartco Heritage Remix EMHRM3L Mixed Width Engineered Hardwood
Beautiful Maple Hardwood - Engineered Construction - CARB 2 Compliant
Random Length 15.7" up to 40" - 4", 5" and 6 1/2" Mixed Width - 3/8" Thick
Scratch, Stain and Wear Resistant Wear Surface - Micro Beveled Edges/Ends
Free Shipping - 25 Carton Minimum Purchase
First Quality - 50 Years Limited Residential Warranty
Other Styles:
/ SQ FT
In Stock - NaN sq ft available
If color is critical, please order a sample.
Special Financing:
synchrony
6 Months No Interest Financing on all orders!
Click Here To Learn More And See If You Qualify!
affirm
If color is important we recommend ordering a sample.
Specifications
Sku EMHRM3L50H
Color Name Vintage Maple
Brand Hartco Heritage Remix
Construction Engineered
Hardwood Species Maple
Hardwood Thickness 3/8 inch
Width 4", 5" and 6 1/2" Mixed Width
Length Random Size 15.7" up to 40"
Sqft Per Ctn 30.91
Finish Urethane with Aluminum Oxide - Scratch Resist
Quality First Quality
Edge Style Micro-Beveled Edge
Installation Location Below Grade - On Grade or Above Grade
Surface Texture Hand Scraped
Gloss Level Low
Installation Method Glue Down - Staple or Nail Down - Floating
Product Details