Bruce LifeSeal Reserve - Artistic Inspiration Rigid Core Waterproof Flooring 9" x 60" Waterproof Luxury Vinyl Plank Flooring BRLR91RK03EC
Bruce / Hartco
SKU: BRLR91RK03EC
View Specifications
60.0" L by 9.0" W
6 mm thick
  • Premium Product at an Incredible Price - First Quality - 9.1" Wide x 60" Long - 6 mm Overall Thickness  - Scratch Resistant Urethane Protective Layer
  • Dimensionally Stable - Will Not Expand or Contract - 100% Waterproof
  • Attached Premium Underlayment For Added Noise Reduction & Warmth
  • Free Shipping - 25 Carton Minimum Purchase
  • Lifetime Residential/15 Year Commercial Warranty
Other Styles:
48% OFF
MSRP:
/ SQ FT After Discount
In Stock - 1864 sq ft available
If color is critical, please order a sample.
sq ft
It is recommended you order 10-15% waste, depending on the size and layout of your project.
0 SQ FT
Special Financing:
synchrony
6 Months No Interest Financing on all orders!
Click Here To Learn More And See If You Qualify!
affirm
Adding to cart… The item has been added
Click here to lock in the price above for 14 days. Note: This does not guarantee future inventory.
If color is important we recommend ordering a sample.
Specifications
Wear Layer 22 Mil Wear Layer
Brand Bruce
Finish Urethane with Anti Microbial
Width 9.01 inches
Length 60 inches
Planks Per Ctn 7
Overall Vinyl Thickness 6 mm
Pad Type 1 mm Attached Pad
Installation Type Click Together
Quality First Quality
Sku BRLR91RK03EC
Type Rigid
Species Visual Oak
Gloss Level Low Gloss
Edge Detail Micro Bevel Edges
Performance Class Premium
Sqft Per Ctn 26.63
Product Details